HTML

NetOkrácia - Horváth Dávid NetMiniszterelnök

Friss topikok

  • Ódor Richárd: Szép álmok, én is gyakran javaslok hasonló témában hasonló egyszerűsítéseket - milyen jó is lenne,... (2010.12.10. 07:18) Infokommunikációs stratégia javaslatok – 1. rész
  • Blekk42: Hali Még annak idején, amikor megválasztottunk netminiszterelnöknek, nekünk eRepublikos játékosok... (2010.11.26. 16:50) Kapcsolat
  • NP: Kedves Dávid! Olyan lelkesen küldözgeted mindig a bejegyzéseidet, és Én ezeknek a jó részét nem ol... (2010.11.22. 12:16) TEDxYouth konferencia Budapest 2010
  • Kékiné Munkácsi Zsuzsanna: Szeretném tudni én is és hogyan tudom meg (2010.11.20. 12:59) Törölt kapcsolat - felmérés
  • Rocsó: Hát, bizony a google-nek tényleg bele kell húznia bizonyos szempontból. A facebook óriási iramban ... (2010.11.11. 15:01) Új Facebook "Friends on Chat"

Linkblog

Villanások - a jövő kiszámítható

2010.05.27. 21:51 Netokrácia

Ma voltam a Villanások - a jövő kiszámítható c. könyv bemutatóján, amit Kis Gergely javasolt. Itt Barabási Albert-László mesélt a könyvről és annak elkészüléséről, aztán Rangos Katalin beszélgetett az íróval.

A könyv elolvasása előtt érdemes ismerni a Linked, vagy magyarul Behálózva címmel megjelent könyvet, mert ez részben előzménye ennek, még ha a mostani ettől teljesen függetlenül is keletkezett. Kb. 5 év munkája a Villanások, ebben kutatások eredményeit tárja az olvasó elé regényes, esettanulmányos formában. A világon pár kutatót felkért egy adott mobilszolgáltató, hogy noname ügyfeleik adatait elemezzék és próbáljanak abból következtetni, jósolni. A mobilcégnek a törvény által csak onnantól kezdve vannak adatai valakiről, hogy felveszi a telefonját, SMS-t küld, tehát a hálózaton keresztül használja azt. Azt is tudják róla, hogy adott pillanatban hol van (pontosabban melyik adó-vevő toronyhoz van a legközelebb), de ezeket nem szabad tárolni. Na most, mivel az utóbbi 5 évben mennyiségileg több információ keletkezett az emberekről, ez tudományos értelemen megnövelte az elemzések minőségét is. Így pár hétnyi adat után több, mint 90%-os pontossággal lehet tudni, hogy ki hol fog tartózkodni, adott időpillanatban. 100%-ot nem lehet elérni, mert a természeti jelenségek, balesetek, más tényezők, azaz a véletlen ezt csökkentik. Viszont pl. az egyén környezetében lévő más egyének, jobb esetben barátok adatainak elemzésével az egyén viselkedésének pontosabb megjósolása tovább nőhet.

Miért fontos ez? Ki és be tudunk kapcsolni géneket, meg tudjuk mondani, hogy egy adott anyag hogy viselkedik adott körülmények között, de jelenleg nem tudjuk még jól modellezni a vírusok, betegségek vagy a gazdasági válságok terjedését, hatását. Viszont ilyen adatok meglétével lehet tudni, hogy egy adott fertőzött személy milyen úton és milyen valószínűséggel terjeszthet egy adott betegséget. Hogy egy gazdasági válság hol, milyen hatással lehet. Hogy mely csoportoknak hol és milyen reklámokat érdemes elhelyezni.

A beszélgetés nagyjából erről szólt, és ezek fontosságáról. Három érdekes dolgot említett még a szerző:

  1. Barack Obama volt az első olyan amerikai elnök, aki úgy kampányolt, hogy nem fogadta el a kormányzati (kb. 100 millió dolláros) kampánypénzt, hanem helyette a Behálózva c. könyvet vette alapul. És azokat a kapcsolati csomópontokat (véleményvezéreket), tehát valamilyen okból kifolyólag fontos embereket vette célba, akik hatni tudtak sokakra. Így lett neki sok kis ember pénzéből egy hatalmas kampánykerete.
  2. Vagy megfordítva, az AIDS terjedését például a nagyobb csomópontokon keresztül lehet csökkenteni, gátolni. Tehát nem a fertőzött terhes anyákat kell elsősorban kezelni, hanem a vírust terjesztő (sokakkal kapcsolatban lévő) prostituáltakat.
  3. A most megjelent könyvével kapcsolatban érdekesség volt, hogy a fiatalokról rengeteg dolgot lehet megjósolni két időpont kivételével. A péntek és a szombat estén kívül lehet tudni hol tartózkodnak, de erre a két alkalomra baromi nehéz következtetni. Az könnyíti talán a dolgot, ha konkrét csoportok adatait vizsgálják, hiszen ők és szokásaik hatnak egymásra, együttesen könnyebben jósolható a helyzetük. :-)
Ilyen adatokból már most is sok van és persze egyre több és több lesz, gondoljunk csak a bankkártyás fizetésekre, a facebook bejegyzéseke, hozzászólásokra, a google keresésekre. Ezekre pedig egyre minőségibb kutatások (hisz a könyv anyaga 5 éve készül), értékelések állnak rendelkezésre. Ez persze egyszerre jelent komoly adatbiztonsági kérdést és célzottabb, személyre szabottabb szolgáltatásokat is.
Az író itt lesz a könyvhéten is, lehet még vele találkozni.


Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://netokracia.blog.hu/api/trackback/id/tr722488228

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása