Még aludtam volna egy kicsit, de gondoltam milyen dolog már az, ha lekésem a konferencia elejét, úgyhogy magamat is meglepve bőven kezdés előtt ott voltam a helyszínen. A konferenciát a HVG szervezte és azért november 20-ára esett, mert aznap van az ENSZ Egyetemes Gyereknapja, így a világ több táján, velünk egy időben hasonló rendezvények voltak. A szlogen pedig éppen arra figyelmeztetett, hogy "figyelj ránk, mert miénk a jövő!".
Rengeteg korombélit láttam, jó volt érezni, hogy fiatalos a hangulat és lendületes a szervezés. Az első előadás Adora Svitak What adults can learn from kids? c. előadása volt, amiben arra mutatott rá ez a 12 éves kislány, hogy a felnőtteknek bizony rengeteget lehetne tanulni a gyerekektől. Sőt, kifejezetten óvatosan kell felnőtté válni, mert elveszítünk egy rakás jó dolgot, ami még megvan bennünk ennyi idősen. Nem akarom végigvenni az összes előadást, mert szinte lehetetlen lenne összefoglalni őket, de legalább is unalmas, inkább csak kiemelem a kedvenceimet.
Kaszás Krisztián előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a digitális bennszülöttek vagy más néven az Y generáció tagjai gyakorlatilag semmit sem tanulnak önmaguk világáról az iskolában. Bármi, ami jelen van a világban, azt ők maguk tapasztalják ki, de ehhez segítséget nem kapnak a tanároktól. Márpedig útmutatásra szükség lenne! Dunder Krisztián írta nekem, hogy alig 12 éve van csak Google, hat éve YouTube és a Facebook is nagyon friss, alig lehetne ezeket tananyaggal követni. Ebben igaza is van, de ha legalább lemaradásban lenne az oktatás lenne miről beszélni, egyelőre viszont tananyag sincs, ami ezekkel a dolgokkal foglalkozzon. Comenius logo, word, excell az van. Google keresési logika elvétve, Facebook profil biztonsági beállítások, böngészők összehasonlítása, levelezőrendszerek ismerete egyáltalán nincs a tananyagban. És ez rossz. Viszont egyből felmerült bennem egy kérdés, mert oké, hogy ezt most Krisztián elmondta, de mi fog történni? Mit tesz ő ez ellen? Ahogy láttam a saját közegében elég sokat, de ettől még máshol nem lesz előre lépés, pedig szükség lenne rá.
Pont most, az oktatási rendszer átalakításakor kellene egy rakás szervezetnek (média, alapítványok, stb.) összefognia és közösen benyújtani egy, az internetes fogalmakkal foglalkozó tananyagjavaslatot. Ha nagy nevek teszik ezt, akkor emellett nem lehet szó nélkül elmenni. ;-) Persze, itthon még túl kevesen fogják fel, hogy ez nekik saját gazdasági érdekük is.
Egy későbbi előadásban Hajnal Miklós hívta fel a figyelmet arra, hogy nem jó a közoktatás és tenni kellene a jelenlegi helyzet ellen. Meg is fogalmazta mindezt négy pontban, ami egy igen csak előremutató gondolkodásmód:
- Gondolkodjunk rendszerekben!
- Asszociációk – legyünk kreatívak!
- Tanuljunk mozogva!
- Az élet csapatjáték, a tanulás is legyen az!
Beszéltem is vele és elgondolkozott azon, hogy valóban ír Hoffmann Rózsának, hátha fogékonyak egy-két javaslatára.
Zalka Csenge hivatásos mesemondó. Ez engem lenyűgöz. Nem is kívánom tovább boncolni, de két remek újságírói kérdés hangzott el, amit megjegyeztem: Az egyik, hogy mi a kedvenc meséje egy mesemondónak? A másik, hogy meg lehet-e ebből élni?
Varga Tamás tanárnak készült, de egyik napról a másikra Új-Zélandon találta magát önkéntesként, egy biogazdaságban. Itt annyi mindent tanult és annyira megkedvelte, hogy, amikor hazajött Magyarországra, akkor elkezdte megszervezni az itthoni WWOOF - World Wide Opportunities on Organic Farms helyi szervezetét. Így magyarok mehetnek külföldre biogazdaságokba önkéntesnek, valamint itthoni gazdaságokba jöhetnek külföldiek önkéntesnek. Én a helyében felkeresném Hoffmann Rózsát és elmesélném ezt neki, mert ha integrálódna ez a rendszer a felésőoktatás mezőgazdasági részébe, akkor egy nagyon hatékony gyakorlati helynek számíthatna a dolog. Sőt, a mezőgazdaságért felelős minisztériumot is felkeresném, hogy a rendszer kiépítésében is segédkezzenek, hiszen ez remek lehetőség lenne a gazdák számára.
Borzák Márton tervezőgrafikus és nagyon furcsa figura. Azt hiszem a grafikusok és a fotósok (egyre többet ismerek belőlük) ugyanolyan furcsák és ezt szeretem. Márton jó arc és baromi jó előadása volt, nagyon lelkes és még több ilyen ember kellene! Akit érdekelnek a munkái, itt nézheti meg!
Zábori Balázs a Puli Space Projektről tartott előadást, amit nagyon támogatok. Tetszett a csapatuk lelkes hozzáállása! Úgyhogy, aki többet szeretne megtudni a magyar Hold-programról, az itt olvashat, de akár még támogathatja is őket! Én is így tettem.
A Cellux csoport kötötte le legjobban a közönséget, látványos, de egyszerű kis meséjével. Mangel Koppány kapta viszont a legviccesebb előadó címet, tőlem legalább is biztosan. Tetszett, hogy mind a két környezetvédő előadás baromi élvezhető és szórakoztató volt!
Battha Gáspár fényfestett, amint meglesznek a videók, azonnal beágyazom!
Gulyás Marci a Krétakör ügyvezetője és egyben évfolyamtársam arról beszélt, hogyan lehet másként űzni a színházat és mi ennek a lényege. A Krétakör előadásairól itt lehet többet megtudni.
Újvári Milán előadásáról inkább egy képet teszek be, az többet mond mindennél:
Egy dolog foglalkoztat de nagyon. Vajon lesz-e után követése ennek az egésznek? Vajon képes-e, akar-e a HVG később is és folyamatosan foglalkozni az itt felvonultatott témákkal? Mert rengeteg értékes és érdekes előadást láttunk, ember jelent meg. Nem, nem jótékonyságról beszélek! Külföldön is rájöttek és az EU is elfogadja a CSR nagyon kifizetődő egy cégnek, sőt az online médiumok egyik túlélési, hosszútávon pedig közönségnövelési lehetősége csak is ez az út! Hiszen ki tudja hány leendő előadó ült a közönség soraiban? Egy-egy történetnél ráadásul izgalmas lenne megnézni pár hónap múlva, fél év múlva és egy év múlva, hogy hol tart. Nem egy, éppen folyamatban lévő kezdeményezés van, amit pont egy online médium lenne képes segíteni, márpedig ezt Lengyelországban, Németországban és az USÁ-ban is sikeresen kiaknázták, így pedig plusz olvasókat szerzett az adott médium. Vajon itthon képes lesz erre a HVG? Remélem.