HTML

NetOkrácia - Horváth Dávid NetMiniszterelnök

Friss topikok

  • Ódor Richárd: Szép álmok, én is gyakran javaslok hasonló témában hasonló egyszerűsítéseket - milyen jó is lenne,... (2010.12.10. 07:18) Infokommunikációs stratégia javaslatok – 1. rész
  • Blekk42: Hali Még annak idején, amikor megválasztottunk netminiszterelnöknek, nekünk eRepublikos játékosok... (2010.11.26. 16:50) Kapcsolat
  • NP: Kedves Dávid! Olyan lelkesen küldözgeted mindig a bejegyzéseidet, és Én ezeknek a jó részét nem ol... (2010.11.22. 12:16) TEDxYouth konferencia Budapest 2010
  • Kékiné Munkácsi Zsuzsanna: Szeretném tudni én is és hogyan tudom meg (2010.11.20. 12:59) Törölt kapcsolat - felmérés
  • Rocsó: Hát, bizony a google-nek tényleg bele kell húznia bizonyos szempontból. A facebook óriási iramban ... (2010.11.11. 15:01) Új Facebook "Friends on Chat"

Linkblog

Az internetes népszavazás esélyei

2010.10.26. 09:17 Netokrácia

Online társadalmi nyomásra került — „nem hivatalos úton” — az Országgyűlés elé egy válsághelyzetben született gondolat. A „Mondjunk le az aug. 20-i tűzijáték élményéről az árvízkárosultak javára!!!” nevű Facebook csoporthoz egy hét alatt több mint 200.000-en csatlakoztak.

Felgyorsult világunkban nem csak a kampánycsendet törik meg futótűzként terjedő választási eredmények, hanem az egymástól függetlenül létező egyének kollektívan hatalmas erőt képviselve gyakorolnak hatást a mindennapi politikára. Valós igény, hogy ne csak négyévente legyenek kíváncsiak a választópolgárok véleményére? Jó ez a politikának? Ki kell aknázni a kollektív tudást, vagy korlátozni kell? Milyen érvek szólnak a közvetlen demokrácia mellett a képviseleti demokrácia kárára? Kell-e engedni, hogy a jó kezdeményezések megtalálják az utat a döntéshozókhoz vagy rettegjünk-e attól, hogy az internetes társadalom nem tudja mi a közjó és elszabadulnak az indulatok? Az internetes korszak új demokráciája a netokrácia?

Míg az elmúlt 12 évben 52.905.709.000 forintot költöttünk választásokra és szavazásokra, s ez alatt egyáltalán nem javult a választói kedv — sőt, a fiatalok körében egyre nagyobb a választási apátia —, addig egy ilyen kezdeményezés pár nap alatt megmozgatta az internetező társadalmat!

Előadásomban arra keresem a választ, hogyan és milyen feltételekkel lehetne — az egyébként alkotmányos jogainkhoz tartozó — népi és népszavazási kezdeményezéseket egy online felülettel is kiegészíteni? Hiszen a hitelesített Ügyfélkapun vagy külön erre a célra létrehozott rendszer keretein belül mindez könnyedén megoldható. Ma 50.000 digitális aláírás összegyűjtése (ennyi kell egy népi kezdeményezéshez), akár órák alatt bekövetkezhet. Jó-e a további korlátozás, esetleg kell a lépcsőzetes e-demokrácia bevezetése?

Vagy ezzel már rég elkéstünk…?


Szólj hozzá!

Címkék: internet hungary

A bejegyzés trackback címe:

https://netokracia.blog.hu/api/trackback/id/tr332488262

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása